15.10.08

Blog Hareket Günü: Gerçek bir "dokunuş".

Blog Hareket Gününün bu yıl anahtar kelimesi "Yoksulluk". Her katılımcı, kendi içerik yapısına göre konuyu işleyecek ve geçen yıl "Çevre" konusunda olduğu gibi aynı anda aynı konuyu düşünmek ve bunun üzerine yazmış olmaktan gurur ve mutluluk duyacak.

Blogun içeriğinden ötürü, burada bu konuyla ilgili ne yazabileceğimi düşündüm. Parlak "ünlüler dünyası"nda bunca şatafatın içinde, mincik bir kız çocuğu konuya uygunluğuyla öne çıktı. Benim nazarımda o, dünyanın en şanslı çocuklarından birisi.


Yemsrach, 8 Ocak 2005'de Etiyopya'da doğdu. Hayat koşullarından dolayı annesi onu bir yetimhaneye verdi. Susuzluktan ve kötü beslenmeden ölmek üzereyken evlat edinildi. Bir süre tedavi gördü. Ülkesinde doğan, doğacak olan binlerce çocuğun yaşadığı ve yaşayacağı kaderden bir sihirli değnek değmişçesine sıyrıldı ve çıktı. Bir "hiç" iken bambaşka bir hayata adım attı.

Onu yetiştiren annesi, Yemsrach'ın doğduğu ülkede onun adını taşıyan bir klinik yapılacağını ve burada çocuklara eğitim ve sosyal imkanlar ile sağlık hizmetleri verileceğini söylüyor. Büyüdüğünde, kliniğin amaçlarını gerçekleştirmek için onun da sorumluluk alacağına inanıyor.

Yaptıkları nedeniyle defalarca eleştirilen ünlü ailesi sayesinde belki de bu mahzun kız, gelecekte ülkesine dönerek sayısız çocuğun kaderini değiştirecek. Kendisine yapılan sihirli dokunuş çoğalarak yüzlerce ışıltıya dönüşecek.

Blog Hareket Günü'nde, yoksulluktan ve sefaletten kurtulan ve pek çok çocuğun da geleceğini yeniden şekillendireceği için onu anlatmak istedim. Ona yapılan iyilikleri, başkasına da yapması umuduyla... Ve onun yaşamına yapılan "iyileştiren dokunuş" adına...

Kaynaklar: Birinci ve ikinci fotoğraflar.